Την Πέμπτη 22/2/24 οι μαθητές της Ε΄τάξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, επισκέφθηκαν το Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας στους Στρατώνες Καποδίστρια και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γνωριμία με το Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας». Το συγκεκριμένο πρόγραμμα στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με τον βυζαντινό πολιτισμό μέσα από τις εκθεσιακές ενότητες του μουσείου σε συνδυασμό με κομβικά εκθέματα κι επιλέχθηκε καθώς είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη διδασκαλία του μαθήματος της Ιστορίας της Ε΄δημοτικού.

Γνωριμία με το Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας